Music Trail Festival

19.10 - 6.11 Kościelisko

 
 

Niedziela, 21 października, godzina 18:00

Niewte

Członkowie Niewte muzyki wiejskiej uczyli się u źródła, wprost od wiejskich mistrzów. Tworzą muzykę własną, aktualną, a zarazem wypływającą z archaicznego polskiego idiomu. Grupę tworzą Antoni "Baskak" Beksiak (komputer, głos), Maniucha Bikont (śpiew, klarnet), Maciej Filipczuk (skrzypce), Marcin Lorenc (skrzypce, basy). Nazwa zespołu - "Niewte" ('nie w tę') odnosi się do zawołania z wiejskich zabaw, sygnał do zmiany kierunku tańca. Niewte jest laureatem III Nagrody „Nowej Tradycji” w 2017.

Dogadana

DAGADANA już od dziesięciu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Do Kościeliska przywiozą materiał z albumu “Meridian 68”, na którym znalazły się współczesne aranżacje tradycyjnych piosenek z różnych regionów Polski m.in z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski, ludowych pieśni ukraińskich i łemkowskiich, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku.

Tęgie Chłopy

Tęgie Chłopy kontynuują tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki i Antoniego Witkowskiego z Cisowa. Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich.

Bilety

Bilety do nabycia online w serwisie BiletIn

Dom Ludowy w Kościelisku

Kościelisko-Chotarz 453, 34-511 Kościelisko